O co tu chodzi?
Chodzi tu o zaprojektowanie idealnego metra dla Krakowa. Względnie idealnego. Czyli takiego, którego przebieg linii będzie zadowalał możliwie największą część mieszkańców miasta i takiego, które będzie jednocześnie opłacalne. O pomoc w projektowaniu prosimy mieszkańców Krakowa.

Co zrobiliśmy?

Na mapę Krakowa nanieśliśmy 5 przykładowych linii metra. Takich, które na możliwie najdłuższym fragmencie mogą być prowadzone nad ziemią lub w płytkich wykopach. Takich, które prowadzą przez strategiczne dla komunikacji punkty w mieście, tj. duże osiedla, węzły przesiadkowe, miejsca, które odwiedza dużo mieszkańców. Takich, które tak bardzo, jak tylko to możliwe, nie pokrywają się z istniejącą siecią komunikacji. Takich, w których kolejne stacje są oddalone od siebie o ok. 1 kilometr. Dużo więcej możliwości nie ma.

I co dalej?

Z tych wszystkich linii prosimy Cię o wybranie takich fragmentów, którymi podróżowałbyś najczęściej, gdyby całe takie metro w Krakowie było już dziś. Np. z domu do pracy, szkoły, ulubionego sklepu czy znajomych. Oczywiście nie da się wybudować stacji pod domem każdego mieszkańca. Ale sprawdź, czy do najbliższej stacji nie da się dojechać przystanku lub dwóch autobusem lub tramwajem. A może da się dojść spacerem w kilka minut?

Zaznacz na mapie stację początkową, a następnie końcową. Jeżeli robisz to pierwszy raz, pewnie poprosimy Cię o założenie konta, co jest dziecinnie proste. Poprosimy Cię jeszcze o określenie, jak często podróżowałbyś wybranym przez siebie odcinkiem. Może 2 razy dziennie, jeśli chodzi o szkołę. A może 1 w tygodniu jeżeli chodzi o pracę ;-)

Ponieważ takich Twoich „ulubionych” tras może być więcej, dlatego każdy użytkownik ma możliwość wybrania 3 tras. Np. jedną do pracy, drugą na Rynek, a trzecią do teściów.

I po co to wszystko?

Bo wszystkie głosy Krakowian zliczymy. I przemyślimy. A dokładnie zrobi to za nas komputer. Dzięki temu dowiemy się, którędy przejeżdżałoby najwięcej pasażerów oraz jak mogłoby wyglądać pierwsze metro w Krakowie.

Polecamy
Wasze metro
Mapa natężeń
Pociągi
Historia metra
Historia metra
Pierwszy podziemny tunel kolejowy został otwarty w 1845 r. w nowojorskim Brooklynie. 18 lat później otwarto w Londynie pierwszą całkowicie podziemną linię kolejową.
więcej...
Mapa natężeń
Mapa tworzona jest na podstawie głosów użytkowników serwisu, którzy wybierają odcinki z hipotetycznej sieci metra, którymi podróżowaliby najczęściej.
więcej...
Tunele
Wbrew pozorom zbudowanie sieci metra w Krakowie wcale nie byłoby takie skomplikowane. Aby uruchomić pełną sieć, trzeba byłoby wydrążyć tylko ok. 12 tuneli podziemnych między stacjami.
więcej...
Linie
W krakowskim Metrze, śmiało mogłoby znajdować się 5 linii. Jedna z nich łączyłaby najbardziej oblegany w komunikacji miejskiej szlak wschód-zachód.
więcej...
Mapa Metra
Jest wiele wariantów ułożenia tras i stacji Metra w Krakowie. W tym dziale można zobaczyć mapę prezentującą jeden z nich.
więcej...
Pociągi
Jakie pociągi obsługiwałyby krakowskie Metro? Nowe? Używane? Odkupione od innego miasta?
więcej...
Komentarze